Nyílt levél – Nagyböjt idején!
A húsvéti ünnepkőr fő üzenet, Jézus szenvedése, halála és feltámadása. János evangélista ezt az üzenetet így fogalmazta: /Jézus mondja/ Ha a földiekről szóltam nektek és nem hisztek, mimódon hisztek, ha a mennyeiekről szólok néktek? És senki sem ment fel a menybe, hanem az, aki a mennyekből szállott alá, az embernek Fia, aki a menyben van. És amiképpen felemelte Mózes a kígyót a pusztában, akképpen kell az ember Fiának felemelkednie. Hogy valaki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. Mert úgy szerette Isten a világot, hogy az ő egyszülött Fiát adta, hogy valaki hiszen őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.
Izráel népe megkeseredett a pusztában. Fellázadt Isten és Mózes ellen, ezért Isten kígyókat bocsátott rájuk. A kígyómarás bűnbánatra tanította őket. Isten érckígyót tűzetett Mózessel egy magas póznára, ha valakit megmart a kígyó és feltekeintett az érckígyóra, megmenekült. Mindegy volt, hogy kis vagy nagy kígyó volt a maró. A bűn marta ember gyógyulása a póznára tűzött kígyóra tekintés volt. Ma sincs ez másképp. Nincs kisbűn, vagy nagybűn – bűn marta ember gyógyulása a golgotai kereszt.
A mostan húsvéti ünnepkőrünket nagymértékben meghatározza a koronavírus – világjárvány. „Maradj otthon!” „Moss kezet!” (Pilátus is mosta a kezét, – az ítélet nem az ő bűne.) A világjárvány böjtre tanít. Összezárja a családokat. A gyerekek online formában tanulnak. Böjtölik a tanuló közösséget, a barátokat. Maradt a Facebook csoport, már akinek van. A testvérekkel osztozni kell az egy számítógépen. A kisebbekkel órák hosszat tanulnak az anyák. Közben vezetik a háztartást. A munkabeszüntetések miatt, sokan várják a munkanélküliséget. Számolgatják, mire elég a megmaradt pénz. A peremre szorultság érzete észrevétlenül behálózza a lelkünket.
Most a legnagyobb szükségletünk a „családi csend”. Az első lépés a csend felé, hogy elfogadjuk családunkat olyannak, amilyen. „Az elfogadás higgadt és elemző tudomásulvételt jelent, a valóság tiszteletét, legyen az bármilyen, talán éppen olyan, hogy változtatni akarunk rajta.” (Popper Péter) A családot nem „csodaszülők” és „csodagyerekek” alkotják, hanem olyan emberek, akik őszinte érzésekkel akarnak igazodni egymáshoz.
A második lépés a lelki, szellemi, erkölcsi összeszedettségre való törekvés. Ez az együtt gondolkodást jelenti. Érezni lehet, hogy szívük és lelkük ugyan úgy jelen van, mint a fejük.
Félünk az ismeretlen vírustól. Nincs ellenszere. A mindennapi szorongás gyengíti az immunrendszerünket. Mondják, a vírus nem kímél senkit, de az idősek különösen veszélyben vannak. Mi idősek, éljünk bárhol, családban, magányosan vagy idősotthonokban, különböző egészségben és mentális állapotban, fokozatosan figyeljünk „befelé lelki bugyrainkba”. Áprili Lajos gondolata: „a folyók a torkolatnál csendesednek”. Fontos, hogy csendben csomagoljuk, mert valamikor útra kelünk. Áldást vagy átkot hagyunk. A vírus azt is üzeni, hogy nézzünk felfelé is. A békességben való elmenetelhez szükséges látnunk: „az út végén Jézus fog várni”.
Fátyolos szemmel nézzük a képernyőkön, a kórházi osztályokon a maszkarcú orvosokat, ápolókat. Vírust ölelő kezükkel ápolnak, s nem látjuk, ahogy lelkükben átsuhan; én is fertőzött leszek. Ez a selytelem, ott van az időseket ápolók, a mentősök, postások, sofőrök, a közvetlen emberi szolgálatot végzők lelkében.
Olvastam egy felmérést, hogy Amerikában a lakósok több mint 60%-a már imádkozik. Igaz lehet, hogy „az ember gyógyíthatatlanul vallásos”. Lehet, hogy a világjárvány megtanít imádkozni bennünket. „Amikor imádkozol menny be a te belső szobádba.” Kegyességünk, hitéletünk is a „belső szobákban” történik ebben az ünnepkőrben, mert ami még nem volt soha a világkatasztrófák idején – templomainkat bezárta a koronavírus – világjárvány.
„Az imádság – élet. Mindig új, mindig más és mindig ugyanaz. Mélységiből ismeretlen vonásokat hoz felszínre, s mentől inkább buzog, annál tisztább lesz vize. – Az imádság harctér, ahova életünk nagy csatályát áthelyezzük, hogy megnyerjük, az imádság az élettel szemben támasztott igényük. – Az imádság egy kapu, melyen át magasabb világba érünk.” (Ravasz László)
Áldott Húsvéti ünnepeket! Kovács János
(Gyerekeknek, szülőknek mentális segítséget nyújtunk: Facebook – Mentálhigiénés percek)